بلاگ
امتیاز دهید :

موزه فرش باکو آذربایجان

موزه فرش باکو آذربایجان
تاریخ : 1398/10/15 / تعداد بازدید : 1503/ نویسنده : فلات پارس گیتی
در سال 1967 میلادی یک موزه منحصر به فرد در شهر باکو در کشور ارمنستان ساخته شد که در نوع خود بی نظیر بود. موزه فرش باکو هنوز هم یکی از پربازدیدترین دیدنی های باکو به شمار می آید و در فهرست جاذبه های گردشگری برتر کشور آذربایجان قرار دارد ما در این بخش از وبسایت فلات پارس گیتی قصد داریم تا شما عزیزان را با موزه فرش باکو آشنا کنیم، موزه ای که معماری ساختمان آن کاملا شبیه به یک فرش لوله شده ی غول پیکر است. اگر تور باکو را خریداری کردید و یا در صدد سفر به یکی از شهرهای کشور آذربایجان هستید، در ادامه همراهم بمانید.

معرفی موزه فرش باکو

شورای وزیران شورای جمهوری آذربایجان در سال 1967 میلادی تصمیم به ساخت یک موزه فرش در باکو را گرفت. فرش یکی از سوغاتی ها و صنایع دستی مهم کشور آذربایجان به شمار می آید به همین دلیل شناساندن آن به توریست های خارجی و صادر کردن آن به کشورهای دیگر برای مقامات این کشور اهمیت زیادی داشت. در بخش تاریخچه موزه فرش باکو می توانید جزئیات بیشتری در رابطه با تاریخچه این مکان بیابید.
در ابتدا این موزه تنها موزه ای در ارمنستان بود که به هنر قالی بافی اختصاص داده شده بود. هدف اصلی از ایجاد این موزه، ذخیره، تحقیق و نمایش نمونه های منحصر به فرد از هنر فرش و میراث ملی آذربایجان بوده است.

موزه فرش باکو

چرا از موزه فرش باکو دیدن کنیم؟

همانطور که بالاتر اشاره کردم، فرش یکی از سوغاتی های مهم کشور آذربایجان است، شاید این موضوع برای ایرانی ها که از سرزمینی آمده اند که مهد فرش بافی ست زیاد جالب توجه نباشد اما بازدید از موزه فرش باکو به شما عزیزان کمک می کند که با فرهنگ و سنن مردم آذربایجان بیشتر آشنا شوید و اگر اهل هنر هستید از کارهای هنرمندان سایر کشورها نیز ایده بگیرید. همچنین قسمتی از موزه فرش باکو مانند فروشگاه است که قالیچه های کوچکی دارد تا گردشگران بتوانند آنها را به عنوان سوغات خریداری کرده و با خود همراه ببرند، بنابراین اگر دوست دارید که برای یکی از دوستان یا آشنایانتان قالی و قالیچه به یادگاری ببرید، موزه فرش باکو می تواند مکان خوبی برای آشنا شدن با قیمت فرش ها و سبک و سیاق آنها در کشور آذربایجان باشد. البته اگر قصد خرید نداشته باشید باز هم می توانید از موزه دیدن کنید و بعد از فروشندگان محلی فرش یا قالی های مورد نظرتان را خریداری کنید.

موزه فرش باکو

تاریخچه موزه فرش باکو

مؤسس موزه لطیف کریمف Latif Karimov یک دانشمند برجسته و بافنده فرش بود که بنیان گذار هنر بافندگی آذربایجان، هنرمند و معلم، نویسنده آذربایجانی نیز به شمار می آمد. رهبر ملی کشور آذربایجان، حیدر علی اف که از روزهای نخست تأسیس این موزه، حمایت زیادی از موزه داشت، در مراسم افتتاحیه موزه شرکت کرد که همین ماجرا جنجالهای خبری زیادی را در پی داشت.
در سالهای 1970-1980 با کمک مداوم رهبر کشور آذربایجان در این موزه فرصت هایی برای خرید صنایع دستی به وجود آمد و در نتیجه کم کم مجموعه صنایع دستی به موزه فرش راه پیدا کردند. در آن سالها برای پیشرفت موزه فرش باکو، شاهکارهای هنر بافندگی فرش از سراسر آذربایجان خریداری شد و در این موزه به نمایش در آمد.
در سال 1992، موزه فرش باکو به مرکز موزه (موزه سابق لنین)، واقع در خیابان نفیچیلار منتقل شد. پس از فروپاشی شوروی، طبق فرمان ریاست جمهور، این ساختمان به وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان داده شد و به مرکز موزه تغییر نام یافت. نمایشگاه های موزه فرش در باکو، با هدف نشان دادن نمونه های فرش از مناطق مختلف آذربایجان و همچنین آثار دیگر هنرهای کاربردی، در سیزده اتاق بزرگ در طبقه دوم این موزه قرار گرفت.
در سال 2007 میلادی رئیس جمهور آذربایجان، ایلام علی اف، فرمانی برای ایجاد یک ساختمان جدید برای موزه در قلمروی پارک ملی ساحلی، در چارچوب یک پروژه مشترک وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان و بنیاد حیدر علی اف و یونسکو صادر کرد. در سال 2014، معماری اتریشی فرانتس جانز، ساختمان موزه، که مطابق با تمام شرایط مدرن است را ساخت. در طول سالهایی متوالی، موزه فرش به طور مداوم توسعه یافت و حالا تبدیل به یکی از ذخیره های اصلی نمونه های فرهنگ ملی کشور ارمنستان شده است.

آدرس و قیمت بلیت موزه فرش باکو

کشور آذربایجان، شهر باکو، خیابان باکو، خیابان میکاییل اوسینوف، موزه فرش باکو
قیمت بلیت موزه فرش باکو 7 منات است که چیزی حدود 55 هزار تومان می شود.

شما عزیزان و مسافران فلات پارس گیتی همواره می توانید تور باکو را از بخش تورهای آذربایجان- باکوی همین وبسایت خریداری کنید و توجه داشته باشید که کارشناسان ما همواره پاسخگوی شما خواهند بود.