بلاگ
امتیاز دهید :

ده جاذبه گردشگری برتر سری‌لانکا

ده جاذبه گردشگری برتر سری‌لانکا
تاریخ : 1398/11/07 / تعداد بازدید : 409/ نویسنده : فلات پارس گیتی

سری‌لانکا یکی از زیباترین جزایر جنوبی آسیا می باشد در سالهای اخیر مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. این کشور که در اقیانوس هند و جنوب کشور هند قرار دارد، یکی از بهترین گزینه های برای تور طبیعتگردی و ماجراجویی می باشد. خوب است بدانید که بسیاری از گردشگران پس از خرید تور هند یا تور تایلند به سراغ سریلانکا می روند. این کشور جاذبه های تاریخی و طبیعت فوق العاده ای دارد که قرار است در این مطلب از آژانس فلات پارس گیتی با آنها آشنا شویم. پیش از خرید تور سریلانکا با ما همراه باشید.


دیدنیهای سریلانکا

معرفی سریلانکا

نام قدیمی سریلانکا سیلان می‌باشد که به واسطه کیفیت چای و مزارع وسیعی که دارد به عنوان یکی از صادرکننده های اصلی چای دنیا شناخته می‌شود. این کشور نیز مانند هند سالها مستعمره بریتانیا بود به همین دلیل دارای فرهنگ ترکیبی از انگلیس، هند و فولکلور محلی خود دارد. مهمترین ویژگی گردشگری سریلانکا را می توانیم در طبیعت زیبای این کشور و جاذبه های گردشگری تاریخی آن خلاصه کنیم. خوب است بدانید که سریلانکا نسبت به کشورهای همسایه خود یعنی تایلند، هند و مالزی ارزانتر است و می تواند مقصد بسیار خوبی برای کوله به دوش ها و ماجراجویان باشد.

معرفی سریلانکا و جاهای دیدنی آن

جاذبه های گردشگری سریلانکا

اولین ویژگی مهم سریلانکا طبیعت بکر و آب و هوای فوق العاده آن می‌باشد. این کشور تحت تاثیر رطوبت اقیانوس هند و خلیج بنگال قرار دارد و نوع آب و هوای آن اقیانوسی می باشد. بنابراین اگر قصد سفر به این کشور را دارید باید خودتان را برای طبیعت گردی جانانه آماده کنید. در ادامه 10 جاذبه های گردشگری سریلانکا را معرفی خواهیم کرد.
جاذبه های گردشگری سریلانکا

1- قلعه سنگی سیگیریا

شهر باستانی سیگیریا (Sigiriya) در مرتفع ترین قسمت این منطقه باستانی و ناحیه متاله در نزدیکی شهر دامبولا قرار دارد. این قلعه یکی از عجایب هفتگانه دنیا محسوب می شود. قلعه بین سال های 477 تا 495 میلادی توسط پادشاه کاسیاپا ساخته شد. درباره معبد افسانه‌های بسیاری گفته اند که یکی از آنها داستان اسطوره‌ای معبد آلاکاماندو (Alakamandava) یا شهر خدایان می‌باشد. در این قلعه و منطقه باستانی آثار مریوط به دوره میان سنگی یافت شده است. در هنگام ورود به قلعه پاهای شیر عظیم به نام سیهاگیری (Sīhāgiri) می‌باشند که جز خدایان باستانی مردم محسوب می‌شود. مهمترین ویژگی معبد سنگ بستر آن می‌باشد که برخی کارشناسان معتقدند که سنگ آتشفشانی بوده که مردم آن را تراش داده اند.
 قلعه سنگی سیگیریا سریلانکا

2- معبد غار رویال دامبولا و معبد طلایی

غار رویال دامبولا Dambulla Royal Cave و معبد طلایی Golden Temple دو بنای تاریخی کشور سریلانکا هستند که در 148 کیلومتری شرق کلمبو قرار دارد. در این مجموعه 153 مجسمه بودا، سه مجسمه پادشاهان سریلانکا، چهار مجسمه خدایان و الهه های قدیمی، نقاشی های داخل غار وجود دارد. این معبد از ساعت 7:00 صبح تا 19:00 بازدید نمائید.

آدرس معبد غار رویال دامبولا و معبد طلایی

سریلانکا، دامبولا، بزرگراه جافنا، کندی

معبد غار رویال دامبولا و معبد طلایی سریلانکا

3- پارک ملی یالا سری‌لانکا

پارک ملی یالا (Yala National Park) در مجاورت اقیانوس هند قرار دارد. این پارک یکی از معروف ترین پناهگاه‌های حیات وحش در منطقه اقیانوس هند می‌باشد که گردشگران در تور سریلانکا از آن دیدن می‌کنند. علت شهرت پارک یالا به دلیل نگهداری جمعیت بسیار زیاد پلنگ ها آسیایی می‌باشد. البته در این پارک حیوانات مختلفی مثل فیل، طاووس، اهو، گوزن و پلنگ زندگی می‌کنند به همین دلیل تورهای سافاری جز پُرطرفدارترین تورهای تفریحی این منطقه می‌باشد. برای هماهنگی تورها حیات وحش می‌توانید به پالاتوپانا (Palatupana) بروید که 20 کیلومتر (با ماشین) از کیریندا فاصله دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه برگزاری تورهای سافاری به مراکز اطلاعات گردشگری مراجعه نمائید.

آدرس پارک ملی یالا

سریلانکا، جنوب شرقی سریلانکا، 12 کیلومتری کیریندا، 300 کیلومتری کلمبو
پارک ملی یالا سرری سریلانکا

4- قله آدامز یا سری پادا

قله آدامز Adam's Peak درست در مرکز سریلانکا قرار دارد به همین به آن سری پادا می‌گویند. این قله 2243 متر ارتفاع دارد که جز نقاط مرتفع سریلانکا محسوب می‌شود. این قله علاوه بر آنکه یک مکان مناسب برای کوهنوردی و قله نوردی می باشد جز مکان مذهبی مهم سریلانکا نیز به محسوب می‌شود. خوب است بدانید که تقریبا 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد تا به قله برسید. برای این کار کافیست خودتان را به شهر Dalhousie برسانید که از شهرهای کندی و کلمبو به مقصد شهر Hatton بروید تا یک ساعت و نیم بعد به Dalhousie برسید. مسیر کوهپیمایی ترکیبی از پله و مسیر هموار است که معمولا گردشگران بسیاری در حال تردد هستند.

آدرس قله آدامز یا سری پادا

سریلانکا، ساباراگاموا Sabaragamuwa
قله آدامز یا سری پادا سریلانکا

5- معبد توث رلیک سری‌لانکا

معبد توث رلیک به نام دندان رلیک Tooth Relic می‌باشد. مردم بومی معتقدند که این معبد خانه بودا می‌باشد به همین دلیل از تقدس بالایی برخوردار است و هر 6 سال یکبار باز می‌شود. طرح اصلی معبد هشت ضلعی هست که در اثر تخریب سال 1998 خسارت های فراوانی به آن وارد شد. این معبد در به عنوان میراث یونسکو ثبت شد. برای بازدید از معبد باید لباس خاصی بپوشید که لباس های مجزا برای زنان و مردان در نظر گرفته اند.

آدرس معبد توث رلیک

سریلانکا، ناحیه متاله، شهرک دامبولا، منطقه سیگیریا

معبد توث رلیک سریلانکا

6- پارک ملی هورتون

پارک ملی هورتون Horton Plains National Park یک منطقه حفاطت شده در منطقه مرکزی سریلانکا می‌باشد. اهمیت پارک ملی هورتون به دلیل تنوع اقلیمی، گیاهی و جانوری اش معروف است. این پارک ملی در ارتفاع 2100 تا 2300 متری از سطح دریا قرار دارد. سه رود مهم سریلانکا به نام های ماهاولی Mahaweli، کلانی Kelani، والاوی Walawe از این منطقه عبور می کنند. وسعت پارک ملی هورتون 3160 هکتار می باشد که در سال 1969 به عنوان منطقه حفاظت شده و در سال 1988 به عنوان پارک ملی شناخته می شود.

آدرس پارک ملی هورتون

سریلانکا، جاده داهیا
پارک ملی هورتون سریلانکا

7- پارک فیل های پیناوالا

پارک پیناوالا Pinnawala Elephant Orphanage در اصل مرکز نگهداری فیل های پیناوالا می‌باشد که در روستای به همین نام قرار دارد. پیناوالا 13 کیلومتری شمال غرب شهرستان کاگل Kegalle، در منطقه ی ساباراگاموا کندی واقع شده است. این منطقه به عنوان بزرگ ترین مرکز نگهداری از فیل‌های آسیا، شهرت جهانی دارد که در سال 1975 آغاز به کار کرده و بیش 88 رأس فیل را در خود نگهداری می‌کند. جالب است بدانید که نام اصلی این پارک پناهگاه فیل های یتیم می باشد به همین دلیل بسیاری از فیل های یتیم، آسیب دیده و بچه فیل در این منطقه زندگی می‌کنند. این مرکز دست به ابتکار جالبی زده است؛ مسئولین پارک پیناوالا از فیل های نر برای کارهای سبک مانند حمل غذا استفاده می‌کنند.

آدرس پارک پیناوالا

سریلانکا، رامبوکانا
پارک فیل های پیناوالا سریلانکا

8- باغ گیاهشناسی رویال گاردن پرادنیا

باغ گیاهشناسی پرادنیا Peradeniya به عنوان دومین جاذبه پُر بازدید گردشگری شناخته می‌شود. وسعت باغ 59 هکتار است و در سال بیش از 2 میلیون گردشگر انواع گیاهان می‌بینند. این باغ توسط شاه کریمباهوو سوم سیلانی در سال 1371 میلادی به نظر می رسد تا محلی برای تاجگذاری پادشاه باشد. در سال‌های بعد یعنی 1821 آغاز شد و 20 سال طول کشید. در طول جنگ جهانی دوم نیز باغ توسط لُرد لوئیس مونتاباتن استفاده شد. امروز باغ گیاهشناسی توسط وزارت کشاورزی اداره می‌شود. شما می‌توانید از 8:00 صبح تا 5.30 دقیقه از باغ دیدن کنید.

آدرس باغ گیاهشناسی رویال گاردن سری‌لانکا

سریلانکا، کندی، 5 کیلومتری کندی
باغ گیاهشناسی رویال گاردن پرادنیا سریلانکا

9- قلعه هلندی گال

قلعه هلندی گال Galle Dutch Fort یک بنای 300 ساله می‌باشد که جز آثار تاریخی ثبت شده سریلانکا در یونسکو می باشد. این قلع در دوره استعمار هلندی ها در قرن 17 میلادی برجای مانده است. در کنار این قلعه بناهای دیگری همچون موزه ملی دریانوردی، دروازه ورودی قلعه، فانوس دریایی، بیمارستان هلندی، صومعه بودایی، کلیسای انگلیکان، صومعه ژاپنی ها و موزه هلندی نگهداری می شود.

آدرس قلعه هندی گال

سریلانکا، گال، خیابان کلیسا
قلعه هلندی گال سریلانکا

10- معبد گانگارامایا

معبد گانگارامایا Gangaramaya Temple یکی از معابد بودایی سریلانکا می‌باشد که در شهر کلمبو ساخته شده است. در این معبد از معماری مدرن و سنتی ساخته شده است به همین دلیل جز جاذبه های تاریخی و فرهنگی قرن نوزدهم میلادی محسوب می شود. جالب ترین قسمت معبد مجسمه های رنگی، عتیقه جات و اشیا گران قیمت آن می باشد که گاهی مردم فقیر و متکدیان آنها را می دزدند.

آدرس  معبد گانگارامایا

سریلانکا، کلمبو، مسیر جاده Sri Jinaratana بر روی دریاچه‌ای مصنوعی به نام Beira

معبد گانگارامایا سریلانکا

در این مطلب ده جاذبه گردشگری برتر سریلانکا خدمت شما عزیزان معرفی شد. اگر شما قصد خرید تورهای آسیایی مانند تور تایلند، تور هند، تور مالزی و سایر سایر مقاصد گردشگری را دارید، می توانید به منوی تورهای خارجی فلات پارس گیتی مراجعه کنید. در این صفحه انواع مختلف تورهای خارجی با قیمت مناسب در اختیار شما قرار دارند.