موزه فرش باکو آذربایجان

بازدید موزه فرش باکو آذربایجان

موزه فرش باکو آذربایجان تحت فرمان شماره 130 از تاریخ 13 مارس 1967 شورای وزیران شورای جمهوری آذربایجان ایجاد شده است.در زمان ایجاد این موزه تنها موزه ای بود که به هنر قالی سازی اختصاص داده شده بود.

هدف اصلی از ایجاد این موزه، ذخیره، تحقیق و نمایش نمونه های منحصر به فرد از هنر فرش و میراث ملی آذربایجان است. مؤسس موزه Latif Karimov – یک دانشمند برجسته و بافنده فرش، بنیانگذار هنر بافندگی آذربایجان، هنرمند و معلم، نویسنده اصلی کار فرش آذربایجانی میباشد که در سفر تور باکو از دیدن آن لذت می برید .

اولین نمایشگاه در تاریخ 26 آوریل 1972 در ساختمان مسجد جامع، یک بنای معماری قرن نوزدهم، واقع در شهر قدیمی باکو برگزار شد. رهبر ملی این کشور، حیدر علی اف، که از روزهای نخست تأسیس، حمایت زیادی از موزه داشت، در مراسم افتتاحیه شرکت کرد، در سالهای 1970-1980 با کمک مداوم رهبری کشور در موزۀ حیدر علی اف فرصت های منظم برای خرید صنایع دستی وجود داشت و در نتیجه مجموعه صنایع دستی موزه  را دوباره پر کرد. در آن سالها برای موزه شاهکارهای هنر بافندگی فرش آذربایجان خریداری شد.

در سال 1992، موزه فرش باکو به مرکز موزه (موزه سابق لنین)، واقع در خیابان نفیچیلار منتقل شد. پس از فروپاشی شوروی، طبق فرمان ریاست جمهوری، این ساختمان به وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان داده شد و به مرکز موزه تغییر نام یافت.

نمایشگاه موزه در باکو، نشان دادن نمونه های فرش از مناطق مختلف آذربایجان، و همچنین آثار دیگر هنرهای کاربردی، در سیزده اتاق بزرگ در طبقه دوم قرار داشت. در سال 2007، رئیس جمهور آذربایجان، ایلام علی اف، یک فرمان برای ایجاد یک ساختمان جدید برای موزه در قلمرو پارک ملی ساحلی، در چارچوب یک پروژه مشترک وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان ، بنیاد حیدر علی اف و یونسکو صادر کرد.

در سال 2014، تحت فرمان معمار اتریشی فرانتس جانز، ساختمان موزه، که مطابق با تمام شرایط مدرن است، تکمیل شد. در طول سالها، موزه به طور مداوم توسعه یافته و تبدیل به یکی از ذخیره های اصلی نمونه های فرهنگ ملی کشور شده است.

بهترین تورهای داخلی و خارجی از جمله تور زمینی باکو و همچنین تور هوایی باکو را از ما بخواهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت تور استانبول