Gegard_1

صومعه گغارد ارمنستان

صومعه شگفت انگیز گغارد در 6 کیلومتری معبد گارنی واقع شده است و در سراسر ارمنستان به عنوان یکی از بزرگترین مراکز معنوی و فرهنگی کشور مورد احترام قرار می گیرد.

در تور ارمنستان بازدید از معبد گغارد خالی از لطف نیست.
در ابتدا (Ayrivank آیریوانک) یا صومعه غارها نامیده می شد، پیشینه این صومعه به دوران پیش از مسیحیت بر می گردد.

Gegard_2
صومعه گغارد یکی از قدیمی ترین معبدهای مسیحیت

ساختمان های کنونی در این مکان به قرن های 10 تا 13 تعلق دارند، این صومعه بعدها به گغارد تغییر نام داد که در زبان ارمنی به معنای “نیزه” یا “تیر” است.
تاریخ شروع این انجمن به زمان عیسای مسیح باز می گردد، زمانی که یک سرباز رومی به وسیله ی یک نیزه بدن عیسی مسیح را بر روی صلیب مورد هدف قرار داد.

این نیزه برای مدتی طولانی در گغارد نگهداری می شد اما اکنون در موزه کلیسای اچمیادزین قرار دارد. گغارد به لحاظ معماری یک شگفتی محسوب می شود – مجموعه ای از کلیساها که در دل یک کوه سنگی قرار گرفته است.

Gegard_3
ساختمان های کنونی صومعه گغارد از قرون ده تا سیزده می باشد

قدیمی ترین کلیسای درون غار، سنت گرگوری (قرن 7) نام دارد که در خارج از دیوار صومعه واقع شده است.
سازه اصلی، کلیسای ویرجین، یک ساختمان صلیبی شکل متعلق به قرن 13 در سال (1225) است. این سازه دارای چهار ستون به سمت غرب کلیسا است.
دو کلیسای درون غار در سال 1263 به همراه گنبد خانوادگی شاهزاده های پروشنینی ساخته شد. کت و شلوار آنها نیز بر روی سنگ تراشیده شد: دو شیر به زنجیر کشیده شده و یک عقاب با بال های نیمه پراکنده که یک گوساله را با پنجه های خود در بر گرفته است نیز کشیده شد.

هنگامیکه در گغارد هستید متوجه نوارهای گره خورده در اطراف رودخانه خواهید شد که در تلاش هستند با رد خون بر روی خود نماد فداکاری و قربانی شدن را نشان دهند.
نوارهای گره خورده نشان دهنده فداکاری بر روی سنگ ها هستند و زمانی که کسی قصد قربانی کردن گوسفند یا مرغ را داشته باشد به آنجا می رود.

این سنتها متعلق به مسیحیت نیستند، آنها به دوران باستان، زمانی که ارامنه تحت تأثیر پارس ها و دین زرتشتی قرار داشتند، بر می گردد.
دو انبار در نزدیکی گارنی و گغارد وجود دارند.
انبار اریبونی بین روستاهای شوربولاخ و گغادیر واقع شده است. این مکان، محل نگهداری باستانی گندم اریبونی است.

Gegard_4
پیشینه صومعه گغارد به دوران پیش از مسیحیت بر می گردد

عضو مشهور آکادمی، Vavilow، در سال 1934 به ارمنستان سفر کرد و تحت تاثیر غنای گندم باستانی منطقه قرار گرفت. اهمیت انبار اریبونی در حفظ کشاورزی در جهان غیرقابل انکار است.
انبارخسروف یکی از قدیمی ترین ذخایر شناخته شده در تاریخ است، پادشاه خسرو سوم حدود 330 سال قبل از میلاد آن را تاسیس کرد و برای 17 قرن دست نخورده باقی ماند.

مجموعه گغارد همراه با گنبد های دیگر و کلیساهای کناری، یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در محل محسوب می شود.
در طول 700 سال گذشته، گغارد، به دلیل داشتن آثار پیچیده و با ارزش سنگی، حجاری، داشتن یک بهار طبیعی و چندین «صلیب سنگی» بارها مورد حمله جهت تصرف قرار گرفته است.

درباره تور ارمنستان و خدمات مسافرتی فلات پارس بیشتر بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت تور استانبول