Haghpat-Monastery-1

صومعه دیدنی هاقپات در ارمنستان (Haghpat)

هاقپات یا هاغپات روستایی در استان لوری ارمنستان در شمال این کشور است. این روستا در نزدیکی شهر آلاوردی و نزدیک مرز گرجستان قرار دارد.
شهرت این روستا به خاطر وجود مجموعه کلیسایی صومعه هاقپات است. که هر ساله بازدید کنندگان بسیاری در تور ارمنستان از این منطقه دیدن می کنند.

صومعه هاقپات یا Haghpatavank، یک مجموعه صومعه قرون وسطایی ارمنی در منطقه هاقپات ارمنستان است. این صومعه توسط سن نیشان در قرن 10 در زمان سلطنت شاه عباس اول تاسیس شده، صومعه مجاور در ساناهین (Sanahin) هم در همان زمان بنا شده است.

محل ساختمان صومعه هاقپات طوری انتخاب شده است که به منظره‌ای از رودخانه Debed در منطقه شمالی ارمنستان دید داشته باشد.
محل قرار گیری این صومعه منظره ای زیبا را در پیش چشم بازدید کنندگان قرار می دهد.

 

Haghpat-Monastery-2
صومعه هاقپات در دامنه کوه

 

این منظره ترکیبی از چشم انداز مراتع سرسبز و رودخانه می باشد که فضایی بکر را برای این صومعه فراهم می کند. این صومعه نه بر روی قله بلکه در نیمه‌های یک تپه بنا شده تا هم از دید دشمنان پنهان بماند.

مراحل ساخت صومعه هاقپات

کلیسای سن نیشان، اولین ساختمانی است که در هاقپات ساخته شده است. ساخت این کلیسا در سال ۹۶۶ آغاز و در سال‌های آینده به دست Trdat معمار، گسترش پیدا کرده و بزرگ تر شد تا فضای بیشتری برای مراجعین و بازدید کنندگان این صومعه فراهم شود.

بزرگترین کلیسای مجموعه، کلیسای جامع سنت نیشان، از سال 967 تا 991 ساخته شده است. این صومعه، نمونه‌ای از معماری ارمنستان قرن دهم بوده و گنبد مرکزی بر روی چهار ستون دیوارهای جانبی قرار گرفته است.
دیوارهای بیرونی با طاقچه‌های مثلثی پوشیده شده‌اند. نقاشی‌های آبرنگی گچی، پانتوسراتور مسیح را نشان می‌دهد.

 

Haghpat-Monastery-3
صومعه هاقپات ساخته شده در قرن دهم

 

اهدا کننده آن، شاهزاده خوتولوخاگا (Khutulukhaga) ارمنی، در جناح جنوبی (یک راهروی عرضی که راهروی اصلی را قطع می‌کند) نقش بسته است. پسران بنیانگذار کلیسا، شاهزاده سامبات (Smbat) و کوریکه (Kurike)، با ملکه خسروانوشه (Khosravanuche)، به صورت نقوش برجسته در سه گوشه شرقی به نمایش درآمده‌اند.

به غیر از یک یا دو بازسازی جزئی که در قرن‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده، صومعه شکل اصلی خود را حفظ کرده است.

برج ساعت در سال 1210 ساخته شده و یکی از زیباترین نمونه‌های معماری دوره قرون وسطی ارمنستان محسوب می‌شود. برج زنگ صومعه نیز که در سال 1245 ساخته شده، از مجموعه اصلی جداست و معماری قابل توجهی دارد.

همچنین تعدادی صلیب از قرن یازدهم تا سیزدهم در محوطه‌ی صومعه قرار دارند
که معروفترین آنها صلیب « آمناپرکیچ» از 1273 باقی مانده است.

هر چند ساختمان این صومعه در حال حاضر سالم و کمترین خرابی را دارد، اما صومعه چندین بار تخریب شده است. در حدود سال 1130، زلزله بخش‌هایی از صومعه را تخریب کرد و تا پنجاه سال بعد بازسازی نشد.

Haghpat-Monastery-4
صومعه هاقپات با منظره ای بکر

همچنین حملات متعدد نیروهای مسلح در قرن‌های متمادی و یک زلزله بزرگ در سال 1988 نیز به بخش‌هایی از صومعه آسیب رسانده است. با این حال بسیاری از قسمت‌های این مجموعه هنوز هم دست نخورده و بدون تغییرات قابل توجه باقی مانده است.

درباره تور ارمنستان و خدمات مسافرتی فلات پارس بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت تور استانبول