موزه کتاب های مینیاتوری باکو

موزه کتاب های مینیاتوری باکو

موزه کتاب های مینیاتوری باکو آذربایجان در شهر قدیمی باکو واقع شده است و تنها موزه در جهان است که به نسخه های مینیاتوری کتاب اختصاص دارد. این کتابخانه کوچک نتیجه 30 سال زندگی Zarifa Salahova است که توسط شخص او جمع آوری شده است و امروزه به تنها موزه اختصاصی کتاب های مینیاتوری جهان تبذیل شده است.در سال 2002 وقتی که  درب های موزه به روی عموم و گردشگران تور باکو باز شد،او کلکسون خود را با دیگران به اشتراک گذاشت. بخش بزرگی از این کتاب ها متعلق به یک گردآورنده اوکراینی است که کتاب های ریز و درشت خود را به سالاهووا در سال 2001 هدیه داده است.

این موزه دارای چند هزار جلد کتاب بزرک از پری است که آثار اشخاصی مثل Pushkin, Dostoyevsky, Gogol, and Chukovsky  در آن یافت میشود.این کتاب ها از سراسر جهان جمع آوری شده اند که عمدتا به زبان های آذری،روسی،انگلیسی و آلمانی میباشد.قدیمیترین آن در موزه کتاب های مینیاتوری باکو،یک قرآن است که مربوط به قرن 17 میباشد و کوچکترین کتاب موزه یک کتاب روسی با نام “The Most Miraculous Thing”  میباشد که فقط با ذره بین قابل خواندن است.

سالاهووا دارای شخصیت کتابدوست بود و به همین دلیل درب های موزه را به روی عموم باز کرد تا مردم و گردشگران با کتاب ها و ادبیات آشنا شوند و از خواندن آن ها لذت ببرند. او همچنین چند کتاب کوچک خود را منتشر کرده است، از جمله قانون اساسی آذربایجان که در موزه نیز نمایش داده می شود. او بیش از 6000 کتاب مینیاتوری را برای 27 سال جمع آوری کرده است. در حال حاضر 4350 مینیاتوری که در 62 کشور منتشر شده اند در موزه نمایش داده می شوند.

لازم بذکر است که بازدید از موززه کتاب های مینیاتوری باکو برای عموم رایگان است امیدواریم در سفر تور نوروز 97 باکو از آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت تور استانبول