موزه ملی باکو آذربایجان

سفر به موزه ملی باکو

موزه ملی تاریخ باکو آذربایجان

در سفر به تور باکو باید بدانید که موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان بزرگترین موزه باکو می باشد که در شهر باکو واقع شده است. این موزه در عمارتسابق فردی نیکوکار وسرمایه گذار در صنعت نفت ، زین العابدین تقی یف در سال 1920 میلادی تاسیس شده است و بر روی بازدید کنندگان تور لحظه آخری باکو گشایش یافته است .

تاریخچه موزه باکو

بنای این موزه بر پایۀ سبک معماری رنسانس ایتالیا ساخته شده و بسیار پهناور است به طوری که کل بلوک شهری را در بر می گیرد. برخی قسمت های این بنا چهار طبقه می باشد و این موزه توسط معمار لهستانی )جوزف گوسلاوسکی( طراحی شده است .
زمانیکه ارتش سرخ در آوریل 1921 وارد باکو شد، عمارت تقی یف همانند بقیه افراد برجسته ی ثروتمند حوزه نفت، به سرعت
مصادره شدتحت قطعنامه کمیساریای مردمی شوروی، این عمارت در ماه ژوئن 1921 ، تنها دو ماه پس از آنکه بلشویک ها باکو رابه تصرف خود درآوردند به موزه تبدیل گشته است. در ماه مه یک دستور ویژه برای بهبود تدریس تاریخ و جغرافیا در
مدارس و یا دقیق تر بگوییم تلقین مزایای جامعه سوسیالیستی برای پرورش نسل رو به رشد ایدئولوژی توتالیتر به تصویب رسید که در تور لحظه آخری باکو خواهید دید .
درک مارکسیستی از تاریخ از طریق مؤسسات تحقیق تاریخی و سایر نهادها انجام پذیرفت. علاوه بر این، انواع جدیدی از موزه هایتاریخی و منطقه ای برای الهام بخشیدن به تدریس و ترویج تاریخ ایجاد شده بود.
شبکه موزه هایی با مشخصات تاریخی با توجه به سیستم جدید توسعه یافت. بعلاوه، مکانیسم های طرفداری از شوروی و سخنرانیها در این دوره بسیار قوی تر شد. افزون بر این، شناخت تاریخ سرزمین بومی باکو از طریق دستاوردهای تحقیقات موزه توسعه یافت.
بدین ترتیب، عباراتی مانند “اولین” و “برای اولین بار” اغلب هنگامی استفاده می شوند که به یک اثر نود ساله بر می گردد. از
0291 تا 0291 ، تا زمانی که مؤسسه تاریخ علوم آکادمی مسئول آثار باستان شناسی بود، بنیان های تحقیق علمی برروی بناهایتاریخی و فرهنگی در قلمرو باکو آذربایجان تحت هدایت باستانشناسانی چون داود شریفف، یوگنی پاکوموف، اسحاق جعفر زاده، ووشمسالاموف، صالح گازیف، ممتالی حسینوف صورت گرفت. کاوش ها در خجالی، قابالا، گنجا، خراابا گیلان، اوربانله، مینگهچویر و دیگرمکان ها انجام شد.

مسافرین تور باکو میدانند که مجموعه های موزه شامل موارد کشف شده در طی این کاوش ها و عزیمت های قومی بوده است. بدون شک،مجموعه های موزه فرصتی را برای غنی سازی داده ها در بسیاری از کتاب ها و پایان نامه ها به دست می دهد.

سبک معماری موزه باکو

دو سالن رقص در کنار یکدیگر در طبقۀ دوم موزه قرار دارد. یکی بر اساس طراحی شرقی )موریتانی(، دیگری بر پایۀ طراحی غربیبرپا شده است. تالار شرقی دارای پنجره های شیشه ای بزرگ، طاق های طلا کاری شده، دیوارها ، سقف ها و چلچراغ های بسیارمزین می باشد. خطوط در سالن غربی به طور عمودی یکدیگر را دنبال می کنند- و مستطیل شکل هستند که در لحظه آخری باکو میتوانید از آن بازدید نمایید .
طبق عکسهای گرفته شده حدود ۲۱ سال پیش، یکی از اتاق هایی که استادانه مزین شده بود، اتاق نشیمن همسر
حاجی زین العابدین تقی یف می باشد. البته، تمامی اثاثیه و نقاشی های قابل حمل اتاق در حال حاضر در موزه باکو موجود نمی باشند.

در واقع چیزی جز سقف آینه ای زیبا و آراسته، هیچ چیز دیگری باقی نمانده است. در عهد شوروی سابق، چهار لایه رنگ سفید برروی طرح های گلدار بسیار مزین روی دیوارها اضافه شده است. هنوز هم رنگ بکری در سالن های اصلی با گذشت زمان فوق
العاده خوب به نظر می رسد. تقریبا با گذشت 011 سال نیز، رنگ های اصیل با ظرافت ها و پیچیدگ هایشان نه رنگ باختند و نه
حتی ورقه شدند.

دپارتمان های موزه باکو

این موزه دارای بیش از 9111 نمایشگاه است و شامل بخش های زیر می شود: بخش تاریخ مدرن
بخش قوم شناسی و  گروه تاریخ باستان و قرون وسطی جمهوری آذربایجان
بخش گردش علمی و کتابخانه
آزمایشگاه برای بازسازی موزه صندوق سکه شناسی شامل مجموعه ای از یوگنی پاخوموف
گروه طراحی هنر

امیدواریم جهت سفر به تور لحظه آخری باکو از خدمات ما نظیر ویزای باکو نیز استفاده فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت تور استانبول